Σπουδαίο αγώνα έκανε ο 22χρονος Θρακιώτης Άλκης Κυνηγάκης στα 10χλμ Μαραθώνιας κολύμβησης με αποτέλεσμα να καταλάβει την 5η θέση στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο κολυμβητής από τον Έβρο ανταπεξήλθε στις πολύ δύσκολες συνθήκες του αγωνίσματος και παρά την απειρία του κατάφερε να στεφθεί πέμπτος Ολυμπιονίκης δείχνοντας ότι έχει πολλά να προσφέρει στο μέλλον τερματίζοντας σε 1:49.29.2.

Ο 22χρονος Κυνηγάκης ήταν από το ξεκίνημα μέσα στο γκρουπ των αθλητών που διεκδικούσαν μετάλλιο και άντεξε στις δύσκολες συνθήκες κατακτώντας τελικά την άκρως τιμητική 5η θέση.

Νικητής αναδείχτηκε το μεγάλο φαβορί, ο Γερμανός Παγκόσμιος πρωταθλητής, Forian Wellbrock με χρόνο 1:48.33.7, ενώ ακολούθησε Ούγγρος Kristof Rasovszky με 1:48.59.0. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Gregorio Patrinieri με 1:49.01.1 και τέταρτος ήταν ο Ισραηλινός Matan Roditi με 1:49.24.9.