Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της η Ασπιδα Ξάνθης, που κέρδισε με 33-22 τους Πόντιους Κιλκίς και εξασφάλισε μια στροφή πριν το φινάλε του πρωταθλήματος την παρουσία της στα μπαράζ ανόδου στην Α2 κατηγορία.

Η Ασπίδα με όπλο την έδρα της, όπου έχει 7/7 κέρδισε και τους Πόντιους με χαρακτηριστική άνεση επιβαιβεώνοντας πως δίκαια θα βρίσκεται στα μπαράζ όντως μαζί με την Προσοτσάνη οι δύο καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Η Ασπίδα άρχισε ορμητικά το ματς και πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ με 7-2 και 10-3 στο 10ο και 15ο λεπτό αντίστοιχα, όμως ορισμένες βεβιασμένες αποφάσεις οδήγησαν σε λάθη και επέτρεψαν στην ομάδα του Κιλκίς να κλείσει την ψαλίδα στο τέλος του πρώτου μέρους (15-11 ημίχρονο).

Στο δεύτερο ημίχρονο, με μεγάλη συγκέντρωση και επιμονή σε επίθεση και άμυνα, η Ασπίδα δεν επέτρεψε στον αντίπαλο της να δικδικήσει κάτι παραπάνω, διευρύνοντας ως το τέλος το προβάδισμά της. Η ομάδα της Ξάνθης βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες της πλην τερματοφυλάκων. Πρώτοι σκόρερ για την Ασπίδα οι Αγαθονίκος και Θεοδωρόπουλος με 5 τέρματα, για να ακολουθήσουν με  4 ο Ασκεπίδης και με 3 οι Ναθαναηλίδης και Πατσατζής

Την μεγάλη νίκη που σημείωσαν οι παίκτες της ομάδας την αφιέρωσαν στον εορτάζοντα προπονητή της ομάδας Θεόδωρου Βαφειάδη αλλά και τον αθλητή της ομάδας Θεόδωρο Βασιλακόπουλο. Στο ημίχρονο του αγώνα πραγματοποιήθηκε και η κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς, με τον νικητήριο λαχνό να είναι το νούμερο 0796 που κερδίζει μια ολοκαίνουργια τηλεόραση 42 ιντσών!

Διαιτητές: Ουζούνης – Αγγελίδης

Δεκάλεπτα: 7-2, 11-6, 15-11(ημίχρονο), 20-16, 25-17, 33-22(τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόνικος 5, Ακτενίζογλου 1, Ασκεπίδης 4, Βασιλακόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 5, Καραμανώλης 1, Κόλλιας 2, Λευθέρης 1, Μόσχος, Ναθαναηλίδης  3, Νικολαίδης 1, Πανδράκης 1, Παπαδόπουλος 2, Πατσατζής 3, Σαλή Ογλού 2, Χασμάς

ΠΟΝΤΙΟΙ ΚΙΛΚΙΣ: Κωστόπουλος Κ. 2, Κωστόπουλος Γ., Κωστόπουλος Δ. 5, Καλαϊτζής 5, Σαλαβασίδης 5, Τσαχουρίδης, Ορμανίδης 1, Τσιβιντζέλης 4, Τσιφτσής, Μωυσίδης, Βαλής, Ευαγγελόπουλος