Το εισιτήριο για τους τελικούς αγώνες  Ατομικού Τραμπολίνο Συλλόγων του Μαΐου πήραν αθλητές και αθλήτριες του Αθλητικού Συλλόγου Ερατώ Ξάνθης. Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν και οι αθλητές-τριες που συμμετείχαν στους αγώνες των επιπέδων 1 έως 4.

Σε ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Ερατώ αναφέρει:

Ο Σύλλογός μας πήρε μέρος για μία ακόμη χρονιά στον Περιφερειακό και Προκριματικό αγώνα Τραμπολίνο που διοργάνωσε η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία  και διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηράκλειας Σερρών , το Σάββατο 03 και την Κυριακή 04 Μαρτίου 2018.

Στον Αγώνα συμμετείχαν συνολικά 14 Σωματεία από τη Θεσσαλία, την  Ήπειρο, τη Μακεδονία και τη Θράκη:  Γ.Ε. Τρικάλων, Σ.Ε.Α.Γ. Αχιλλέας Τρικάλων, Γ.Ε. Καλαμπάκας, Γ.Σ. Ερμής Καρδίτσας, Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης, Α.Ο. Νάουσας Ηρακλής,  Α.Ε.Σ. Χαραυγή,  Ζεύς Συκεών, Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος, Γ.Ο. Αίας Θερμαϊκού,  Α.Ο. Αριστοτέλης Πολυγύρου, Α.Ο. Παλμός Καβάλας, Γ.Ο. Καβάλας και Α.Σ. Ερατώ Ξάνθης.

Στον Περιφερειακό και Προκριματικό αγώνα οι αθλητές αγωνίζονται στο μεγάλο Τραμπολίνο και στο Διπλό Μίνι Τραμπολίνο (ΔΜΤ),  σε 5 επίπεδα ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας των ασκήσεων. Σε κάθε αγώνισμα προκρίνονται στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα οι 5 πρώτες ομάδες και οι 15 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες σε κάθε κατηγορία του 5ου επιπέδου.

Ο Α.Σ. Ερατώ Ξάνθης συμμετείχε με 17 αθλητές-αθλήτριες οι οποίοι κατάφεραν να διακριθούν. Συγκεκριμένα:

1. Στο 1ο επίπεδο αγωνίστηκαν 2 αθλήτριες που κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Καραλιοπούλου Ελένη 10η θέση  στο Τραμπολίνο.

Φερχάτ Σελέν  15η θέση στο Τραμπολίνο.

1. Στο 3ο επίπεδο αγωνίστηκε 1 αθλήτρια οι οποία είχε τις εξής επιδόσεις:

Παπαδοπούλου Δέσποινα 1η θέση-χρυσο μετάλλιο στο Τραμπολίνο και  στο ΔΜΤ 1η θέση-χρυσο μετάλλιο .

1. Στο 4ο επίπεδο αγωνίστηκαν 2 αθλήτριες οι οποίες είχαν τις εξής επιδόσεις:

Εμπλιουκ Νιλ 1η θέση-χρυσο μετάλλιο στο Τραμπολίνο και 4η θέση  στο ΔΜΤ.

Τασελαρίδου Ελευθερία θέση- αργυρο μετάλιο στο Τραμπολίνο και 4η θέση στο ΔΜΤ.

1. Στο 5ο και δυσκολότερο επίπεδο, στο οποίο κρίθηκε και η συμμετοχή στους Τελικούς και Πανελλήνιους αγώνες, αγωνίστηκαν 8 κορίτσια και 4 αγόρια του Συλλόγου.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ τα κορίτσια αγωνίστηκαν ανάμεσα σε 41 συναθλήτριές τους και κατάφεραν να περάσουν στον τελικό του ατομικού με πολύ καλές επιδόσεις. Συγκεκριμένα:

Η Ματζαριδου Δέσποινα  ήρθε στο Τραμπολίνο και 21η στο ΔΜΤ.

Η Μουχτάρη Αλεξάνδρα ήρθε στο Τραμπολίνο και 20η στο ΔΜΤ.

Η Κράββαρη Δήμητρα ήρθε στο Τραμπολίνο και 12η στο ΔΜΤ.

Η Χρήστου Στυλιανή-Ραφαηλία ήρθε 25η στο Τραμπολίνο και 28η στο ΔΜΤ.

Η ομάδα των 4 κοριτσιών θα αγωνιστεί και στον τελικό ομαδικού, καθώς κατέλαβε την 2η θέση στο Τραμπολίνο.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΑ αγωνίστηκαν 3 αθλήτριες ανάμεσα σε 28 συναθλήτριές τους και είχαν τις εξής επιδόσεις:

Η Κράββαρη Ιωάννα κατέλαβε την 6η θέση στο Τραμπολίνο και 3η θέση στο ΔΜΤ.

Η Κουκουδέτσου Μάρθα  κατέλαβε την 7η θέση στο Τραμπολίνο και την στο ΔΜΤ και

Η Πετρίδου Μαρία την 8η θέση στο Τραμπολίνο και 12η στο ΔΜΤ.

Η ομάδα των κοριτσιών κατέκτησε την 2η θέση στο  ομαδικό του Τραμπολίνο και του ΔΜΤ και θα αγωνιστεί στον τελικό.

Η Καμπάταγη Μαρούλα κατέλαβε την  15η θέση στο Τραμπολίνο και 13η στο ΔΜΤ στην κατηγορία Κορασίδες και θα αγωνιστεί στον τελικό.

Στο 5ο επίπεδο πήραν μέρος και 4 αγόρια του Συλλόγου και κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΒ τα αγόρια αγωνίστηκαν ανάμεσα σε 18 συναθλήτές τους και κατάφεραν να περάσουν στον τελικό του ατομικού με πολύ καλές επιδόσεις. Συγκεκριμένα:

Ο Σερδάρης Νικόλαος κατέλαβε την 6η θέση στο Τραμπολίνο και 5η θέση στο ΔΜΤ.

Ο Δεδούσης Ευάγγελος 10η θέση στο Τραμπολίνο και 10η στο ΔΜΤ.

Ο Τουμπάν Ρετζέπ που κατέκτησε  την 3η θέση στο Τραμπολίνο και την 1η θέση στο ΔΜΤ στην κατηγορία Παίδες . Προκρίνεται στην τελική φάση του πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Ο Σπανός Γιώργος κατέκτησε την 2η θέση στο Τραμπολίνο στην κατηγορία Έφηβοι. Προκρίνεται στην τελική φάση του πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Συγχαίρουμε την προπονήτρια κα Λαρίσα Παπάσοβα, όλες τις αθλήτριες και τους αθλητές του Α.Σ. Ερατώ Ξάνθης για τις προσπάθειες και τις διακρίσεις τους. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις προπονήσεις και καλή επιτυχία στην τελική φάση και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε τους γονείς για την αμέριστη συμπαράσταση σε όλες τις δράσεις του συλλόγου.