Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και από τις δύο πλευρές η Ασπίδα κέρδισε την Αρετσού και μαζί την άνοδο για τη Β΄ Εθνική Κατηγορία, την οποία εξασφάλισε και μαθηματικά! Μαζί της η Ασπίδα είχε και τον έκτο της παίκτη που δεν σταμάτησε λεπτό να φωνάζει στο κλειστό της Καλαμαριάς.

Η Ασπίδα μπήκε από την αρχή δυνατά, παίρνοντας διαφορές μεταξύ 4-7 πόντων και βρίσκοντας λύσεις τόσο από την περιφέρεια, όσο και μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-25. Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά για πρώτη φορά τους δέκα πόντους, ενώ 3΄41΄΄ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Και ενώ όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για την Ασπίδα και το σκορ στο 26-43, ένα σερί 13-0 στο τελευταίο δίλεπτο από την Αρετσού έφερε το σκορ στο 39-43 στο ημίχρονο και έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου η Αρετσού μείωσε και στο καλάθι, με την Ασπίδα σταδιακά να βρίσκει και πάλι ρυθμό και να πλησιάζει σε διψήφια διαφορά. Τελικά με ένα ξέσπασμα η διαφορά πέρασε τους δέκα πόντους και το 54-69 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προμήνυε μία εύκολη συνέχεια. Η Αρετσού όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Αν και βρέθηκε τέσσερα λεπτά πριν το τέλος πίσω με 70-79 με ένα σερί 10-3 έφερε το σκορ στο τελευταίο λεπτό στο 80-82. Εκεί οι παίκτες της Ασπίδα φάνηκαν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 80-87 και μαζί την άνοδο στη Β΄ Εθνική Κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 16-25, 39-43 (ημίχρονο), 54-69, 80-87 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Κέτουλας

ΑΡΕΤΣΟΥ (Πετρόπουλος): Πετρίδη 32(5), Αποστόλου 2, Δελκούσης, Σταυράκης, Ντομόπουλος 9 (1), Στυλιανίδης 11 (2), Μιχαηλίδης, Μπεγιάζης, Παντελίδης 5, Καραδήμας 21 (2), Φώτογλου.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Κουμπάνης 22, Παπαδάκης 7 (1), Γρούδος 6, Τσιώγκας 6 (2), Στεφανίδης 3 (1), Χατζημιχαηλίδης 14 (3), Δάτσης, Κουτσογιάννης 6, Κέλλης, Καραμπίνης 1, Παλλάκης 9, Πετς 13 (2).